litceysel.ru
добавить свой файл
1
Кременчуцьке педагогічне училище ім. А.С.Макаренка



Урок образотворчого мистецтва. 3клас

Студентка групи У-44: Погорілець Н. Методист: Ярова Т.П. (2010 рік)

Тема: Малювання осінньої композиції.


Мета: Дати учням поняття лінійні перспективи; навчати учнів створювати роботи з урахуванням лінійної перспективи;

розвивати вміння спостерігати, визначати особливості будови різних порід дерев та забарвлення їх осіннього вбрання;

вчити створювати сюжетну композицію, дотримуючись законів лінійної та повітряної перспективи; закріплювати навички кольоротворення шляхом змішування фарб на палітрі і гармонійного заповнення аркуша елементами зображення;

виховувати у дітей любов до природи рідного краю.


Дидактичні засоби навчання: репродукції картин, ілюстрації, малюнки із зображенням осені, презентація, диск з музикою, костюм осені, наочний матеріал (інструкції).


Хід уроку

І Організаційна частина.

1. Привітання.

- Добрий день, діти! Сьогодні ми будемо працювати з вами разом. Для роботи на уроці вам необхідні альбом, олівець, гумка, фарби, стаканчик для води.

Все зайве приберіть, будь ласка, в свої портфелики.


- А зараз увага на мене.

Пильно поглянули мені в очі. Закріпилися поглядом у моїх очах і зарядилися енергією. Взяли від мене уважність, уважність і ще раз уважність. Повернулися один до одного, посміхнулися, налаштувалися на роботу. Відчули потребу працювати. Успіхів вам!


2 Вступна бесіда.

- Сьогодні до нас на урок завітає чарівна гостя, відгадавши загадку, ви дізнаєтесь, хто вона.

Щедра гостя до нас прийшла,

Багаті врожаї нам принесла.

Фрукти щедро дарувала,

Золотом листи розфарбувала. (Осінь)

(Під музику входить осінь- дівчинка в костюмі Осені у жовтій сукні, на якому нашиті різнокольорові листочки, на голові з таких же листочків вінок. В руках у неї кошик з овочами і фруктами. Вона тихо ходить по класу і розсипає листочки).



Осінь. Ось я - за сосною.

Ось і листя в'яне... Осінь я.

За мною йдуть густі тумани. Осінь я.

Долини листям засипаю. Осінь я.

Трави сонні додолу нагинаю.

Ранками імлиста, вдень - я позолота.

Обриваю листя -Це - моя робота.

- Ну що ж , малята, піду дерева малювати. Спробуйте відчути мої кольори, запахи, настрій. (Тихенько уходить).

3 Актуалізація знань. Повідомлення теми і мети уроку.


- Мені здається, що у цієї красуні в руці чарівна паличка. Тільки торкнеться дерев - одягне їх у золоту сукню. Змахне тією паличкою - вся земля золотим килимом вкриється. Сьогодні ми теж будемо як осінь малювати пензликом пейзаж.

Діти, а хто знає, що таке пейзаж? (Пейзаж - зображення місцевості).


- Осінь - яскрава і улюблена пора багатьох художників. Але сьогодні ви побачите роботи тільки одного з них - І.Левітана . Презентація.

Уважно погляньте на ці роботи і скажіть, що є спільного у всіх цих картинах? (У всіх картинах зображено природу).


- А тепер пригадайте, до якого жанру належать художні твори, в яких головним предметом зображення є природа? (Пейзаж)


- Правильно. А тепер придивіться до цих творів. Трішки фантазії... І перед нами - прекрасні краєвиди, чудовий чарівний світ, в який ми, здається, перемістилися. Ось-ось ми відчуємо під ногами шовковисту травичку, зможемо підійти та доторкнутися до дерева на передньому плані, пробігтися серед квітучого зела, зазирнути та побачити, що робиться там , за пагорбом, відчути пахощі та прохолоду лісу, що синіє вдалині.

Ми наче побували в іншому вимірі, забули, що перед нами лише папір, на якому нанесені мазки, лінії, плями.

А все це сталося тому, що художнику за допомогою певних прийомів вдалося передати глибину простору. З деякими з цих чарівних прийомі ми вже знайомі. Давайте пригадаємо.



  • Вхід у композицію - вільне місце у нижній частині пейзажної роботи;

  • Розміщення предметів методом загородження;

  • Ближні предмети на картині розміщені нижче, ніж ті, що знаходяться далі.


-Давайте відтворимо це у класі (викликаю учня).

- Проведи уявні лінії, на яких парти торкаються підлоги.

- Діти, зверніть увагу на те, як піднімається його рука з кожною наступною партою.


4. Проведення інструктажу.


- А тепер спробуємо на деякий час поринути у казку. Для цього уявімо собі, що наша дошка це картина і нам прийдеться не тільки спостерігати, а й діяти в ній.

Ось я проводжу горизонтальну лінію, що ділить її. Це - лінія горизонту, її верхня частина - менша - небо, а нижня -земля.

Так, а земля, на якій майже нічого не росте, називається пустелею. І от у цю, опалену сонцем та висушену вітром пустелю забрів якось добрий чарівник. Розсіяв він по пустелі чарівне насіння, та виросли з нього вмить казкові дерева - високі, гарні та всі однакові, мов близнюки. Пустеля перетворилася на прекрасний ліс, в якому забуяло життя.

Та ось з'явився злий чарівник, який наслав на дерева ману невидимості. Знову перед нами пустеля, тільки на передньому плані є одна уціліла від злих чар деревинка. Зараз ми спробуємо допомогти деревинкам і зруйнувати задум злого чарівника. Для цього використаємо дві чарівні лінії, які допоможуть нам знайти висоту зниклих дерев, та які разом з висотою повернуть їм природній вигляд.

Пропоную комусь із вас вийти і намалювати дерево.

- Казка закінчилася. Добро перемогло. Та урок триває, і ми разом повинні сформулювати правило, за яким віднині будемо відтворювати довкілля в своїх малюнках:


- Чим ближче розміщений предмет, тим... (він більший).

- А чим далі розміщений предмет? (тим він менший).


Це правило здавна використовується художниками й зветься правилом лінійної перспективи.


- А тепер для вас загадка:


Де величезний африканський слон та маленька польова мишка здаватимуться одного розміру, та якого саме? (На лінії горизонту, де розмір предметів дорівнює нулю).

- Зараз, діти, ми продовжимо свою роботу.( Показую намальовані на папері фарбами небо і земля, не розфарбовані дерева)

- Діти, після того, як ви намалювали пейзаж простим олівцем, необхідно зробити основу фарбами - небо і землю.



- Після того, як основа підсохне, ви розфарбуєте деревця та інші об'єкти вашого малюнку, якщо вони у вас звісно є. Це може бути річка та інше.


5 Фізкультхвилинка.

- Діти, давайте на хвилинку уявимо, що ми знаходимося у лісі. Встаньте тихесенько - тихесенько, як вітерець, позбирайте кожен біля своєї парти листочки, які принесла вам Осінь і збережіть їх на пам'ять про нашу гостю, яка ось-ось закінчить свої справи і прийде подивитися, що ми намалювали їй на уроці.

- Отже сідайте за парти і приступайте до роботи, а ці малюнки та презентація будуть для вас натхненням.


6 Практична робота.

- Підсумок уроку.

- Оцінювання учнівських композицій, демонстрація.

- Ну як, Осіне, чи сподобався тобі наш урок?

- Хто з учнів був найактивнішим?

- Хто гарно малював?

- Чи завітаєш ще до нас на урок?

- Подаруйте ці малюнки своїм друзям або батькам.